Taylor 600 Series

2 tuotetta

Näytä kaikki Taylor

Taylor 600 Series -kokopuiset vaahterakitarat

Taylor 600 Series esittelee modernin näkemyksen kokopuisen vaahterakitaran soinnista. Kokopuiset Big Leaf -vaahterasta valmistetut sivut ja pohja yhdistyvät torrefioituun kuusikanteen, V-Class-rimoitukseen ja Taylorin tunnettuun soittotuntumaan. Lopputuloksena on lämmin, tarkasti erotteleva ja soittajan omaan kosketukseen herkästi reagoiva elektroakustinen kitara.

Big Leaf -vaahteran selkeä ja dynaaminen sointi

Vaahtera tunnetaan nopeasta vasteestaan ja tarkasta artikulaatiostaan. Taylor on kehittänyt 600 Series -mallien rakennetta tuottamaan perinteistä vaahterakitaraa enemmän lämpöä, basson syvyyttä ja soinnillista laajuutta. Selkeä ääniprofiili säilyttää yksittäisten sävelten erottelun myös voimakkaassa komppauksessa ja monikerroksisissa sovituksissa.

Vaahteran tasapainoinen yläsävelrakenne heijastaa tarkasti soittajan tekniikkaa. Tämän ansiosta 600 Series sopii erityisen hyvin studioon, sormisoittoon, melodiseen kitarointiin ja yhtyesoittoon, jossa instrumentin pitää erottua selkeästi muista soittimista.

Torrefioitu kuusikansi ja V-Class-rimoitus

Torrefioitu kuusikansi tuo sointiin lämpöä, syvyyttä ja nopeasti avautuvan vasteen. Lämpökäsittely jäljittelee osittain puun luonnollista ikääntymistä ja tekee kannen soinnista valmiiksi avautuneen tuntuisen. V-Class-rimoitus tukee äänenvoimakkuutta, soinnin kestoa ja sävelten keskinäistä tasapainoa.

Uuden sukupolven 614ce-mallissa käytettävä scalloped V-Class -rimoitus lisää bassotoiston syvyyttä ja kannen herkkyyttä. Next Generation -mallien Action Control Neck mahdollistaa kielten korkeuden tarkan säätämisen, ja Claria-mikrofonijärjestelmä välittää kitaran soinnin vahvistettuna luonnollisesti.

Runkomallit erilaisiin käyttötarkoituksiin

  • Grand Concert: Kompakti ja herkästi reagoiva runko sormisoittoon sekä kevyttä soitinta arvostavalle
  • Grand Auditorium: Tasapainoinen yleismalli komppaukseen, sormisoittoon, esiintymiseen ja studioon
  • Grand Orchestra: Suuri runko voimakkaalla bassotoistolla, laajalla dynamiikalla ja hyvällä äänen kantavuudella

Taylor 600 Series -mallien erot

  • Taylor 618e: Grand Orchestra -malli, jonka suuri runko tuottaa voimakkaan, täyteläisen ja laaja-alaisen soinnin
  • Taylor 652ce Builder’s Edition: 12-kielinen Grand Concert, jossa kompakti runko yhdistyy säihkyvään sointiin ja ergonomisiin Builder’s Edition -yksityiskohtiin
  • Taylor 614ce Next Generation: Grand Auditorium scalloped V-Class -rimoituksella, Action Control Neck -kaulalla ja Claria-elektroniikalla
  • Taylor 612ce: Kompakti Grand Concert tarkkaan sormisoittoon ja vaahteran selkeää artikulaatiota arvostavalle

Viimeistely ja elektroniikka

Big Leaf -vaahteran näyttävä puunsyykuvio tekee jokaisesta 600 Series -kitarasta yksilöllisen. Mallistossa on luonnollisia sekä sävytettyjä viimeistelyjä, kuten vaahteran kuviointia korostava Brown Sugar ja Builder’s Edition -mallien Wild Honey Burst.

Aikaisemmissa malleissa käytetään Taylor ES2 -elektroniikkaa, kun taas Next Generation -malleissa on uudistettu Claria-järjestelmä. Molemmat tarjoavat selkeän vahvistetun äänen esiintymiseen ja studioon. Tutustu Taylor 600 Series -malleihin ja löydä omaan soittotyyliisi sopiva kokopuinen vaahterakitara.