Squier Classic Vibe '60s Stratocaster LRL 3-Color Sunburst
Tuotenumero 1060915Squier Classic Vibe '60s Stratocaster 3-Color Sunburst on vintage-henkinen sähkökitara, jossa yhdistyvät Fenderin klassinen design, kolme Alnico-mikrofonia ja synkronoitu tremolo-talla.
Squier Classic Vibe '60s Stratocaster 3-Color Sunburst sähkökitara
Squier Classic Vibe '60s Stratocaster on kunnianosoitus 1960-luvun Stratocaster-sähkökitaroille, jotka ovat muovanneet modernia musiikkia vuosikymmenten ajan. Tämä sähkökitara tarjoaa kolme Fenderin suunnittelemaa Alnico-singlecoil-mikrofonia, joiden ansiosta sointi on selkeä, artikuloitu ja monipuolinen eri musiikkityyleihin.
Ohut ja mukavan tuntuinen “C”-muotoinen vaahterakaula yhdistettynä 9.5” otelaudan radiukseen ja kapeisiin, korkeisiin nauhoihin tekee soitosta vaivatonta ja tarkkaa. Vintage-tyylinen 6-satulainen synkronoitu tremolo-talla mahdollistaa ilmeikkäät vibratoefektit pitäen soittokokemuksen perinteikkäänä mutta vakaana. Ulkonäköä viimeistelevät 1960-luvun tyylinen lakkaviimeistely, klassiset white aged -muoviosat ja nikkelipinnoitetut metalliosat.
Keskeiset ominaisuudet
- Runko: nyatoh, kiiltävä polyuretaaniviimeistely
- Kaula: vaahtera, “C”-profiili, bolt-on, kiiltävä uretaaniviimeistely
- Otelauta: Indian Laurel, 9.5” radius (241 mm)
- Nauhat: 21 kpl, Narrow Tall
- Mikrofonit: 3 × Fender Designed Alnico Single-Coil
- Säätimet: Master Volume, Tone 1 (kaula/keski), Tone 2 (talla)
- Mikkivalitsin: 5-asentoinen Blade-kytkin
- Talla: 6-satulainen vintage-tyylinen synkronoitu tremolo
- Virityskoneisto: vintage-tyylinen
- Pleksi: 3-kerroksinen Parchment
- Kielet: nikkelipinnoitetut teräskieliset (.009–.042)
- Metalliosat: nikkelöidyt
- Väri: 3-Color Sunburst
Tekniset tiedot
- Sarja: Classic Vibe
- Suuntautuneisuus: oikeakätinen
- Valmistusmaa: Indonesia
- Otemerkit: valkoiset pisteet
- Satula: luu, leveys 42 mm
- Kaulalevy: 4-ruuvinen Squier®
- Hihnatapit: standardi
Squier Classic Vibe '60s Stratocaster 3-Color Sunburst on erinomainen sähkökitara soittajalle, joka arvostaa vintage-tyyliä, monipuolista soundia ja Fenderin tunnistettavaa sointia. Soveltuu niin kotisoittoon, studioon kuin lavallekin.